آنتی ویروس اورجینال یا کرک شده؟ انتخاب شما کدام است؟

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 20 دقیقه

این روزها همه از اهمیت نصب یک آنتی ویروس مطمئن روی دستگاه های خانگی یا شبکه ها صحبت می کنند. اما واقعا دلیل این همه توجه به این موضوع چیست؟ تفاوت آنتی ویروس های اصل و کرک شده چیست؟ با ما همراه باشید.

آنتی ویروس اورجینال یا کرک شده؟ انتخاب شما کدام است؟

دلایل زیادی برای استفاده از آنتی‌ویروس و به خصوص نسخه‌های اصلی و دارای لایسنس وجود دارد که ما در اینجا به بعضی از این نکات اشاره می‌کنیم :

 • حفظ امنیت اطلاعات و داده‌ها
 • جلوگیری از نفوذ ویروس‌ها و تروجان‌ها و کرم‌ها و برنامه‌های مخرب
 • جلوگیری از نفوذ هکرها و کراکرها
 • کاهش قابل توجه هزینه‌های تعمیر و نگهداری و پشتیبانی کامپیوترها و شبکه‌های خانگی و سازمان‌ها و غیره:

همانطور که می‌دانید هزینه‌های تعمیر و نگهداری و پشتیبانی کامپیوترها روز به روز افزایش یافته و از نظر مالی هزینه‌های سنگینی را به افراد و همچنین سازمان‌ها و موسسات تحمیل می‌کنند.

 • کاهش هزینه:

در مواقعی که ویروس‌ها یا دیگر برنامه‌های مخرب فایل‌ها و اطلاعات را پاک می‌کنند و نیاز به بازیابی اطلاعات است و در این مواقع نیاز به صرف هزینه‌های زیاد از نظر زمانی و مالی می‌باشد تا شاید اطلاعات بازیابی گردند.

 • استفاده بهینه از منابع سیستم:

خیلی از ویروس‌ها و برنامه‌های مخرب منابع سیستم را جهت استفاده اهداف خود اشغال می‌کنند.

 • مشکل نصب مجدد سیستم‌عامل:

خیلی از ویروس‌ها و تروجان‌ها به فایل‌های سیستم عامل آسیب جدی وارد می‌کنند و در این مواقع چاره‌ای بجز تعویض سیستم‌عامل وجود ندارد که حتما کاربران عزیز به مشکلات این کار کاملا واقف هستند. مانند از دست دادن اطلاعات و صرف زمان و همچنین هزینه‌های مالی.

اما چه فرقی بین آنتی‌ویروس‌های اوریجینال و کرک شده وجود دارد؟

مقایسه بین آنتی‌ویروس‌های کرک شده و نسخه اصلی
اولاً اگر آنتی‌ویروس را دانلود کنید (بصورت رسمی از سایت‌های سازندگان آنتی‌ویروس) معمولاً این نرم افزار‌ها بصورت نسخه‌های Trialمی‌باشند نه Demo ، یعنی همه امکانات یک آنتی‌ویروس رجیستر شده را دارند، بجز محدودیت زمانی (مثلاً اجازه می‌دهند بین 20 تا 30 روز به‌صورت رایگان آپدیت شوند) بعد از این مدت شما دیگر قادر به استفاده از امکانات نرم‌افزار نمی‌باشید. از جمله مهمترین ویژگی که همه آنتی‌و‌یروس‌ها آن را از کار می‌اندازند امکان بروز‌‌ رسانی لیست ویروس‌ها و گارد یا جستجوی آنلاین ویروس‌ها است و برای ادامه استفاده از یک آنتی‌ویروس، شما نیاز دارید که آن را رجیستر و لایسنس آن را خریداری کنید.

چرا شرکت‌های امنیتی سازنده آنتی‌ویروس‌ها اجازه آپدیت نرم‌افزارهای کرک شده را می‌دهند؟
شاید شما فکر کنید که به‌راحتی و با دانلود فایل‌های کرک توانسته باشید این شرکت‌های بزرگ را گول زده باشید و این شرکت‌ها که کارشان امنیت است نتوانسته‌اند مشکل کرک را حل کرده باشند! اگر این‌چنین فکر می‌کنید کاملاً در اشتباهید! همه شرکت‌ها به راحتی می‌توانند بفهمند که چه کسانی و با چه IP ی و از چه کشوری و از چه نسخه‌ای و با چه شماره سریالی به سرور آن‌ها وصل شده و اقدام به آپدیت آنتی‌ویروس خود می‌کنند. بنابرین شرکت‌های بزرگی همچون کسپراسکی، پاندا، بیت دیفندر، نود 32، مک آفی و غیره، به‌راحتی می‌توانند مانع آپدیت برنامه‌های کرک شده شوند. حتماً می‌پرسید اگر این شرکت‌ها می‌توانند چرا مانع کپی غیر قانونی نرم‌افزارهایشان نمی‌شوند؟

دلایل متعددی برای این کار وجود دارد :

1) از نظری تجاری کارشناسان شرکت‌های آنتی ویروسی معتقدند که برای اینکه بتوانند بر سر زبان‌ها بیفتند و افرادی که توانایی خریدن را ندارند و یا نیازی ندارند بتوانند از این آنتی ویروس‌ها استفاده کنند. در واقع این شرکت‌ها اجازه استفاده %20 بصورت غیرقانونی را برای اهداف تجاری و تبلیغاتی می‌دهند.

2) افرادی که از برنامه‌های کرک شده استفاده می‌کنند حتماً احتیاجی به ساپورت و پشتیبانی ندارند و اطلاعات روی سیستم‌شان آن‌قدر برایشان مهم نیست و در صورت ویروسی‌شدن و یا مورد حمله قرارگرفتن (اطلاعات خصوصی)، چیزی را از دست نمی‌دهند و می‌توانند با یک‌بار فرصت و نصب دوباره سیستم عامل‌شان (مثل ویندوز) دوباره همه چیز را از اول آغاز کنند.

* بنابراین شرکت‌های امنیتی از آپدیت برنامه‌های کرک شده مطلع هستند.

تفاوت بین آنتی‌ویروس‌های Crack شده و اصلی چیست؟

 • آپدیت برنامه‌های کرک شده از سرور اصلی آپدیت صورت نمی‌گیرد بلکه از سرور مخصوص آپدیت برنامه‌های کرک شده انجام می‌گیرد.
 • به‌علت وجود کرک‌های مختلف که به‌دست افراد خرابکار به‌وجود می‌آید امکان دزدی و کپی اطلاعات شخصی کامپیوتر شما مثل پسوردها و اطلاعات ایمیل‌ها و اطلاعات بانکی و فایل‌های شخصی و غیره و همچنین ایجاد خرابکاری در کامپیوتر شما وجود دارد. در واقع در 99% مواقع خود این کرک‌ها حاوی نرم‌افزار‌های مخرب و جاسوسی هستند. کرکرها که عاشق چشم و ابروی شما نیستند!
 • سرورهای شرکت‌های آنتی‌ویروس ابتدا اقدام به آپدیت نرم‌افزارهای اصلی یا Genuine و یا لایسنس‌دار می‌کنند و برنامه‌های کرک‌شده با سرعت بسیار پایین و تنها لیست برخی از ویروس‌ها را بروز می‌کنند و البته آن‌هم از سرورهای مخصوص برنامه‌های کرک.
 • پشتیبانی امروزه در همه محصولات حرف اول را می‌زند. خصوصاً در یک آنتی‌ویروس که روزانه تعداد بیشماری برنامه‌های مخرب به‌وجود می‌آیند و امکان شناختن ویروس یا مخرب‌ها وجود دارد بسیار مهم است. یکی از مهمترین مزایای نرم‌افزارهای اورجینال امکان استفاده از خدمات پشتیبانی است.

چگونه یک آنتی‌ویروس خوب انتخاب کنیم؟
شاید یکی از مهم‌ترین و بهترین راه‌های جلوگیری از ویروسی و هک شدن کامپیوتر در اینترنت، داشتن یک آنتی‌ویروس قوی و به‌روز باشد. با توجه به پیشرفت روز به روز علم کامپیوتر و دانش اینترنت، تعداد آنتی‌ویروس‌ها رو به رشد می‌باشد. ولی آیا هر  آنتی‌ویروسی قابلیت شناسایی ویروس‌ها و تروجان‌های جدید را دارد؟
اولین گام: تعریفی از ویروس
ویروس به نرم‌افزارها و تکه‌های اطلاعاتی گفته می‌شوند که توسط افراد باهوش و با تجربه نوشته می‌شوند و با دو هدف تخریب و یا جاسوسی در سطح شبکه و کامپیوترهای شخصی توزیع می‌شوند.
چگونگی پخش ویروس
در اصل، پخش ویروس به دو صورت جهنده و راکد است. پخش جهنده بدین صورت است که خود ویروس با بهره‌گیری از ابراز انتقال اعم از سی‌دی، فلاپی دیسک، یو‌اس‌بی و… خودبه‌خود توزیع می‌شود. ویروس‌های راکد ویروس‌هایی هستند که در اصل می‌بایست نسخه‌ای از آن در سیستم جدید کپی شود وگرنه خود جابجا نمی‌شود. چگونگی ویروس‌ها در این خصوص، باتوجه به طراحی آن ویروس است.
عملکرد ویروس‌ها

 • تخریبی: در ابتدا با همین هدف ویروس‌ها نوشته و توزیع می‌شد که به کل یا قسمتی از اطلاعات آسیب جزئی یا جدی برساند و در مواردی نادر، کل اطلاعات را از بین ببرد. فرض کنید یک فرد ناآرام ویروسی را در شبکه پلیس شهر پخش می‌نماید تا کلیه پرونده‌ها را نابود سازد. هدف وی از این کار، تخریب اطلاعات است، ولی چرا تخریب، از خودش سوال کنید!
 • جاسوسی: به مرور این نوع ویروس‌ها هم شیوع پیدا نمود که به شبکه‌ها و اطلاعات ارزشمند و یا غیر ارزشمند دسترسی پیدا نمایند. همان فرد مثال ما، به شبکه بانک شهر ویروس ارسال میکند. این بار می‌خواهد که اطلاعات حساب‌های بانکی را دریافت نموده و بعد آن را به نوع اول تخریب و دستکاری کند!
 • کسب و کار: کشور لهستان بالاترین رقم درآمد از ویروس‌نویسی را داراست. ساده است، فردی ویروسی را آماده میکند، کمی هم در شبکه‌ها توزیع می‌نماید و به شرکت‌های دیگر برای جاسوسی یا خراب کردن شرکت رقیب می‌فروشد. البته در برخی موارد ویروس‌نویس به صورت مستقیم با قربانی معامله می‌کند. مثلاً “جان” شبکه ناسا را هدف قرار می‌دهد و با مقامات ذیربط تماس می‌گیرد که راه حل رفع آن را در ازای مبلغی به آن‌ها بفروشد. البته در بعضی از کشورهای دنیا، نگارش ویروس، پخش و هرگونه دخالت در پدید آمدن آن، جرم محسوب می‌شود.

هدف اصلی چیست؟
نمی‌توان هدف مشخصی را تدوین نمود. در اصل و در نگاه نویسنده ویروس، شاید دو عامل تخریبی و جاسوسی مهم باشد ولی در مواردی هم درآمدزایی در اولویت است. در مجموع پس از طراح ویروس، بیشتر کاربران بدون هدف و بدون آنکه آگاه باشند، ویروس را منتشر می‌کنند.
ویروس‌های ایرانی
ویروس‌های ایرانی به جر چند ویروس، مشهور و معروف نشدند و کمتر مورد توجه قرار گرفتند به خصوص ویروس‌هایی که کل اطلاعات را نابود می‌نمودند و مورد تنفر قرار گرفتند. در دهه گذشته، اخبار انتشار ویروس‌های ایرانی شنیده می‌شد اما اینک متخصصین آی‌تی بیشتر به سمت هک سایت‌ها تمایل نشان می‌دهند.
نسل جدید ویروس‌ها
اگر اخبار آی‌تی را دنبال کنید، هر هفته تعدادی ویروس جدید منتشر و منطقه‌ای را آلوده می‌سازند. برخی از کاربران واژه‌های تروجان و اسب تراوا و کرم‌ها را ویروس می‌دانند ولی این دوستان! نرم‌افزارهای جاسوسی اینترنتی بوده، گرچه از نوادگان ویروس هستند اما نمی‌توان در تعاریف ویروس آن‌ها را ذکر نمود.
راه حل مواجهه با ویروس‌ها
ساده است. آنتی‌ویروس‌ها  و برنامه‌های امنیتی شبکه! البته اگر شما کامپیوتر شخصی دارید، نصب آنتی ویروس و در نهایت دیوارآتش کافی است. دیوار آتش ( Firewall) یک برنامه امنیتی است که از نفوذ انواع نرم‌افزارهای مزاحم جلوگیری می‌نماید. البته از ویندوز XP به بعد یک دیوار آتش خفیف! در خود سیستم‌عامل موجود است.
نکات مهم در انتخاب آنتی‌ویروس‌ها
همیشه برای انتخاب یک آنتی‌ویروس برای خود سعی کنید نکاتی را مدنظر قرار دهید :

 • آنتی‌ویروسی معروف و مطمئن انتخاب نمایید.
 • حتماً نسخه اصلی آن را خریداری نمایید که در داخل کشور دارای پشتیبانی باشد.
 • آنتی‌ویروسی را انتخاب کنید که بروزرسانی آن بدون مشکل انجام شود ( بعضی از شرکت ها به علت تحریم اجازه بروزرسانی مستقیم را به کاربرهای ایرانی نمی‌دهند )
 • سعی کنید تا آنجا که امکان دارد نسخه‌ای را تهیه کنید که دارای دیوار آتش ( Firewall ) هم باشد.

 نکات ایمنی در کار با ویروس‌کش‌ها
خرید یک آنتی ویروس و نصب آن به معنای دستیابی به امنیت دائمی نیست. در استفاده از این نرم‌افزارها همیشه به نکات زیر توجه داشته باشید :

 • سعی کنید هر روز یا حداقل هر هفته آنتی ویروس را بروزرسانی کنید.
 • هرهفته کل درایوها مخصوصاً درایو ویندوز را اسکن نمایید.
 • اجازه کانکت شدن هر برنامه اجرایی که توسط فایروال شناسایی می‌شود را ندهید. فقط نرم‌افزارهای مورد نیاز مثل مسنجرها را مجاز مشخص کنید.

حالا که شما یک آنتی‌ویروس مناسب برای کامپیوتر خود انتخاب کرده‌اید و آن را به روز‌رسانی کرده و بقیه کارهای جزئی را انجام داده‌اید، می‌توان گفت تا حد خیلی زیادی از هک و ویروسی شدن کامپیوترتان جلوگیری کرده‌اید.
چرا بر بروزرسانی تأکید داریم؟
بسیارساده است: در هفته نزدیک به 200 ویروس جدید منتشر می‌شود که آنتی‌ویروس‌ها برای شناسایی آن‌ها نیاز به بروزرسانی دارند. از طرف دیگر بعضی از ویروس‌ها در تاریخ خاصی فعال می‌شوند که برای شناسایی آن‌ها باید سیستم را هر هفته یک‌بار اسکن کرد.
در پایان به خاطر داشته باشید خرید یک آنتی‌ویروس مطمئن ارزش حفاظت از اطلاعات شخصی، عکس‌های خانوادگی، اکانت شبکه‌های اجتماعی، رمز کارت‌های اعتباری و ده‌ها مورد دیگر که این روزها جز جدایی‌ناپذیر روزمرگی ما هستند را دارد .

دیدگاه خود را بیان کنید
captcha